Digital Health – MedTech
Software Development

Czym jest Digital Health (technologia medyczna)?

Technologia w coraz większym stopniu wkracza w codzienne życie lekarzy i pacjentów. Narzędzia, które powstają w ramach sektora healthcare łączą w sobie rozwiązania sprzętowe i programowe. Dzięki wielopoziomowej integracji różnych platform możliwe jest tworzenie cyfrowych narzędzi, które usprawnią usługi medyczne, w tym diagnostykę czy bezpośrednie leczenie pacjentów.

Używając platform cyfrowych, oprogramowania, sprzętu opartego na IoT, zwiększamy zastosowania technologii na rynku cyfrowego zdrowia. Usprawniamy zarządzanie obiektami medycznymi, opiekę nad pacjentami czy optymalizujemy pracę lekarzy i pielęgniarek.

Wszystkie podmioty zaangażowane w poszerzanie dostępnych rozwiązań MedTech odnoszą korzyści jako użytkownicy końcowi. Dziś już nikogo nie dziwi, że można umówić się na e-wizytę bez konieczności podróżowania do kliniki na każdą konsultację. Technologia medyczna pozwala nam na coraz sprawniejsze korzystanie z nowych aplikacji, dzięki czemu cały sektor funkcjonuje sprawniej, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie pacjentów.

Dlaczego powinieneś zbudować produkt MedTech

W sektorze Digital Tech działa już 30 000 inwestorów. W ostatnich latach inwestycje na tym rynku wzrosły o 200%.

Prognozowany wzrost rynku w najbliższych latach szacowany jest na 5,6% rocznie.

Według raportu Deloitte, inwestycje w innowacje MedTech oparte na danych, diagnostykę czy ortopedię wzrosły w Europie Zachodniej o 24%.

Zródło: https://www.statista.com/topics/1702/medical-technology-industry/

Czego inwestorzy szukają na tym rynku?

Według Boston Consulting Group, inwestorzy zwracają uwagę na 6 głównych aspektów przy inwestowaniu w rozwiązania Digital Health:

  1. Dostarczanie produktów, które znacząco poprawiają życie pacjentów
  2. Skupienie się na innowacjach
  3. Komercjalizacja rozwiązania
  4. Zapewnienie wsparcia pacjentom w trakcie leczenia
  5. Dostarczenie produktu wysokiej jakości
  6. Zapewnienie efektywności np. szpitalom w celu obniżenia kosztów

Jak stworzyć produkt MedTech

Jasno zdefiniuj problem, który chcesz rozwiązać

Kluczem jest wybranie najważniejszych problemów, których rozwiązanie w znaczący sposób zmieni życie docelowego użytkownika. Dzięki takiemu podejściu, już na etapie Discovery i Design, znacznie szybciej będzie można zbudować produkt, który odniesie sukces rynkowy. Zawsze warto zadać sobie pytanie „jaką wartość daje ta funkcja naszemu użytkownikowi? Czy warto w nią zainwestować?”


Naturalnym krokiem po zrozumieniu założeń produktu jest etap projektowania. Cały proces powinien być oparty o Design Thinking, dzięki któremu dużo łatwiej jest analizować i rozwiązywać złożone problemy w prosty, uporządkowany sposób.

Etap Discovery & Design

Empatyzacja

  • Zdefiniowanie i zrozumienie uczestników i ról w tworzonym produkcie – w procesie rozwoju i w rozwiązaniu docelowym
  • Zdefiniowanie i zrozumienie użytkownika końcowego

Definiowane Problemu

  • Zdefiniowanie problemu, który istnieje na rynku dla danego profilu użytkownika
  • Odpowiedź na problem w odniesieniu do konkretnych użytkowników

Ideacja

  • Mapowanie historii użytkownika. Definiowanie Backlogu Produktu (zakresu prac) za pomocą User Stories opisujących procesy
  • Szkice (low fidelity) prezentujące przepływ użytkownika w aplikacji
  • Definicja procesów wchodzących w interakcje z innymi modułami

Budowanie prototypów

  • Wysokiej wierności makiety wizualizujące interfejs graficzny
  • Rozszerzenie makiet o klikalny prototyp
  • Struktura bazy danych. Model bazy danych opisujący strukturę tabel i pól

UI/UX Product Design

Kluczem jest wybranie najważniejszych problemów, których rozwiązanie w znaczący sposób zmieni życie docelowego użytkownika. Dzięki takiemu podejściu, już na etapie Discovery i Design, znacznie szybciej będzie można zbudować produkt, który odniesie sukces rynkowy. Zawsze warto zadać sobie pytanie „jaką wartość daje ta funkcja naszemu użytkownikowi? Czy warto w nią zainwestować?”

Software building – Development stage

Obecnie większość rozwiązań projektowana jest w modelu mobile-first, przy założeniu, że głównym urządzeniem, za pomocą którego użytkownicy będą korzystać z aplikacji będzie telefon. Dostępne obecnie na rynku technologie pozwalają na bardzo szybkie tworzenie rozwiązań cross-platformowych, dzięki czemu tworząc aplikację mobilną możemy przygotować ją do działania na urządzeniach z systemem Android oraz iOS. Jeśli nasze rozwiązanie MedTech będzie wykorzystywane również na komputerze, w przeglądarce, warto rozważyć stworzenie aplikacji Progressive Web App (PWA).
Niezależnie od tego, czy budujemy aplikację mobilną, czy webową, aby korzystać z połączenia z serwerem, musimy zbudować aplikację serwerową, która będzie odpowiedzialna za przetwarzanie danych i komunikację z innymi usługami.
Aplikacja frontendowa to po prostu to, co widzimy na ekranie naszego komputera lub telefonu - interfejs graficzny. Jednym z elementów budowy oprogramowania jest stworzenie warstwy front-end, która komunikując się z aplikacją serwerową (backend) będzie wyświetlała użytkownikowi dane i pozwalała na interakcję z całym systemem.

Etap testowania

Proces testowania aplikacji jest krytyczny dla powodzenia całego projektu. Ważne jest, aby proces testowania stał się integralną częścią procesu rozwoju produktu.

Bardzo często, na wczesnych etapach rozwoju aplikacji, rolę testera może częściowo przejąć Właściciel Produktu, który będąc odpowiedzialnym za zarządzanie zakresem prac, jest najlepszą osobą do weryfikacji, czy dana część systemu działa zgodnie z oczekiwaniami użytkownika końcowego. W przypadku konieczności wprowadzenia poprawek lub ulepszeń, szybka reakcja Właściciela Produktu umożliwi zespołowi natychmiastową interwencję.

Podczas kolejnego etapu warto rozszerzyć siły testujące. W tym celu tworzy się grupę testerów alfa, których zadaniem jest przeprowadzanie testów, aktualizacja scenariuszy testowych oraz przekazywanie najbardziej konkretnych informacji zwrotnych zespołowi produktowemu. Grupa alfa jest grupą zamkniętą i zazwyczaj dobrym pomysłem jest rozpoczęcie jej budowy już w pierwszych dniach rozwoju oprogramowania.

MVP aplikacji Healthcare (dla służby zdrowia) – wybrane funkcjonalności

Moduł umożliwiający rejestrację kont dla poszczególnych ról (lekarz, pacjent) z możliwością logowania jest częścią całego silnika aplikacji.
W dzisiejszych czasach każdy z nas otrzymuje powiadomienia za pośrednictwem różnych kanałów. Kluczowe jest to, aby powiadomienia z aplikacji docierały do użytkownika docelowego poprzez właściwy kanał we właściwym czasie. W niektórych przypadkach powiadomienia push sprawdzają się znacznie lepiej niż powiadomienia mailowe.
Miejsce, w którym przechowujemy i prezentujemy informacje o stanie zdrowia pacjenta jest jedną z kluczowych funkcji. Po zintegrowaniu z aplikacjami zbierającymi informacje na temat sportu, snu, aktywności czy jedzenia, możemy przedstawić pacjentowi wskazówki, które mogą zaowocować lepszym zdrowiem.
Konto pacjenta gromadzi najważniejsze informacje medyczne. Korzystając z profilu pacjenta, lekarz może natychmiast uzyskać informacje potrzebne do postawienia diagnozy.
Zarządzanie przychodniami, placówkami i personelem to jedno z głównych zadań organizacji medycznych. Stworzony do tego celu moduł musi łączyć złożoność struktury organizacyjnej takich placówek z łatwością zarządzania po stronie użytkownika.
Wizyty są miejscem, w którym pacjent wchodzi w interakcję z lekarzem. Sprawne planowanie kalendarza wizyt jest kluczem do dobrej organizacji całej jednostki medycznej.
Możliwość sprawnego wystawiania skierowań z łatwym dostępem dla pacjentów.
W coraz większej liczbie krajów możliwa jest integracja z systemami rządowymi, które udostępniają e-recepty w formie wydruków lub kodów QR.
E-wizyta w formie rozmowy online pomiędzy lekarzem a pacjentem daje możliwość szybkiej pomocy bez konieczności przemieszczania się. Dodatkowo lekarz i pacjent otrzymują bezpośredni dostęp do karty pacjenta.
Rozrastające się organizacje medyczne wymagają sprawnego zarządzania całą platformą. Dzięki Back Offce administratorzy mogą zarządzać zasobami w całej strukturze organizacyjnej. Dodatkowo, możliwości eksportu danych i raportowania rozszerzają funkcjonalność systemu.

Dlaczego produkty digital health nie odnoszą sukcesu

Nie ma problemu do rozwiązania / Aplikacja nie rozwiązuje problemu, który mają użytkownicy

Niewystarczające zasoby marketingowe

Brak lub słaba strategia UX

Stałe plany, które nie uwzględniają zmian

Healthcare apps – główne rozważania

Bezpieczeństwo danych i zgodność z przepisami

Wiele urządzeń i protokołów

Strategia przyjmowania użytkowników

Koszt budowy oprogramowania MedTech

Pod tym linkiem można zapoznać się z pełnym budżetem online

Oni nas rekomendują

Budlex

Od samego początku GMI było w stanie przewidzieć możliwe ryzyka i przerwy. Środowisko projektowe zostało dostosowane do naszego trybu pracy i było na tyle proste, że właściciel produktu mógł spełnić wymagania swoje i zespołu programistów.

Dzięki dużej dbałości o jakość kodu, projekt został dostarczony na czas i nie było żadnych wewnętrznych komplikacji związanych z rozwojem produktu. Pojawiły się natomiast komplikacje zewnętrzne (dostawcy usług), które GMI pomogło rozwiązać wspólnie z nami.

Zobacz Case Study

Coders Lab

Z największą przyjemnością i pełną odpowiedzialnością rekomendujemy firmę GMI jako profesjonalnego wykonawcę aplikacji internetowych i systemów CMS. Wybraliśmy GMI przede wszystkim dlatego, że bardzo profesjonalnie podeszli do naszego zapytania ofertowego. Bardzo płynny kontakt już na wczesnym etapie rozmów zapowiadał, że wdrożenie będzie równie sprawne i tak też się stało.

Jeśli w przyszłości pojawi się możliwość wspólnej realizacji kolejnego projektu, na pewno ponownie skorzystamy z usług GMI.

Zobacz Case Study

Q2 Smart Lockers

Współpracowałem z GMI Group przy wielu projektach w ciągu ostatnich 4 lat. Zawsze byłem zadowolony z jakości zleconych prac, które wykonywał Mikołaj Lehman i jego cały zespół programistyczny.

GMI posiada unikalne umiejętności przekładania pomysłów na rzeczywistość. Są bardzo wydajni, dyskretni i przede wszystkim godni zaufania.

See Case Study

Rozpocznij pracę nad swoją aplikacją MedTech już teraz!

     
    Potrzebujesz NDA? Wyślij maila na info@gmi.plGMI potrzebuje informacji kontaktowych, które nam Państwo podają, aby móc się z Państwem skontaktować w sprawie naszych produktów i usług. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tych informacji. W celu uzyskania informacji o sposobie wypisania się z subskrypcji, jak również o naszych praktykach ochrony prywatności i zaangażowaniu w ochronę Twojej prywatności, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

    FAQ

    Jeśli zewnętrzny system udostępnia API to zazwyczaj możliwa jest jego integracja. Niektóre rozwiązania pozwalają również na integrację w drugą stronę - narzędzie zewnętrzne integruje się z naszym oprogramowaniem - jest to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w przypadku rozwiązań low-code i no-code.
    W zależności od rozwiązania, które przyjmiemy możemy tworzyć osobne aplikacje na każdą platformę - osobno iOS i Android. Możemy również wybrać drogę tworzenia aplikacji wieloplatformowej, a więc tworząc jedno oprogramowanie, udostępnić je na obu platformach jednocześnie. Pozwoli to na skrócenie czasu i obniżenie kosztów rozwoju.
    Cały okres przygotowań jest zazwyczaj realizowany w ciągu kilku tygodni (5-7). Discovery & Design składa się z 2 głównych etapów - wspólnych sesji warsztatowych (Product Design Workshop) oraz późniejszych prac projektowych nad procesami, wizualizacjami i architekturą rozwiązania. W przypadku MVP zwykle sesje warsztatowe mogą być zrealizowane w ciągu 2-3 tygodni, etap projektowania to kolejne 3-4 tygodnie.
    Możesz posiadać własną infrastrukturę serwerową, opcja ta jest zalecana w przypadku wymiany danych wrażliwych - medycznych. Jeśli jednak takie dane nie są wykorzystywane w systemie, zalecamy korzystanie z rozwiązań dostarczanych przez Amazon Web Services (AWS) lub Digitalocean.