Mikołaj Lehman

Software House Bez Biura część 2: Czy to na Ciebie czekamy programisto?

Ponad 40 minut dziennie – tyle czasu średnio zajmuje nam dojazd do miejsca zatrudnienia. W jedną stronę. To oznacza, że w ciągu całego roku aż 10 dni poświęcamy na transport do biura. Nie dziwi zatem, że coraz więcej specjalistów przesiada się na zdalny system pracy. Jednak sama decyzja o przejściu na tryb remote, nie należy do łatwych. A jak to wygląda w przypadku deweloperów? Czy software house bez swojego biura, będzie dobrym rozwiązaniem?

W ubiegłym tygodniu stanęliśmy w szranki z obawami, które może mieć klient rozpatrujący software house pracujący w całości zdalnie. Tworzenie aplikacji dla klientów rozsianych po świecie utwierdziło nas w przekonaniu, że projekt online może być zaprojektowany, przeprowadzony, i sfinalizowany bez konieczności utrzymywania fizycznego biura.

Dostęp do narzędzi sprawia, że współpraca z klientem nie jest mniej efektywna, niż jakbyśmy mieli spotykać się w biurze w Krakowie. Mało tego, możemy dowozić projekty szybciej, sprawniej, i… z własnych domów (czy piaszczystej plaży lub domku nad jeziorem). Czy równie pozytywnie wygląda nasze funkcjonowanie w zespole? Czy model home office jest dla deweloperów tak samo owocny, jak pisanie kodu w biurowcu?

Out of the (office) box

Dzięki temu, że GMI Group w całości opiera się na fundamentach pracy zdalnej, mamy dostęp do świetnych ludzi i Front-End i Back-end talentów z całej Polski (i nie tylko). Czy żelbetonowa kotwica w postaci fizycznego biura dałaby nam taką samą szansę, żeby dotrzeć do programistycznych diamentów? Raczej wątpliwe.

Tu jednak nie geolokalizacja firmy i pracowników gra pierwsze skrzypce. Osoby decydujące się na pracę zdalną są często o wiele bardziej kreatywne i wnoszą większą wartość do projektów, ponieważ zdobyły się na odwagę, żeby myśleć poza schematami, którymi często obarczona jest praca biurowa. Czy są przez to mniej zdyscyplinowane, czy gorzej zorganizowane? Zdecydowanie nie!

Wyzwania

Ideały w przyrodzie nie istnieją, więc i ten system jest narażony na ułomności. Jakie wyzwania czekają na programistę, który przymierza się na zasilenie szeregów zdalnej firmy IT?

Samodyscyplina, samoorganizacja

Nie oszukujmy się. Nie każdy ma predyspozycje ku temu, żeby pracować zdalnie i jednocześnie przynosić rezultaty… o czasie. Samodyscyplina musi być tu bezwzględna. Ogrom czynników odciągających uwagę potrafi zamroczyć i wprowadzić chaos do codziennych obowiązków.

Jak radzimy sobie z tym w GMI? Dajemy naszym deweloperom pozytywnego kopa już na samym początku. Wsparcie opiera się na zapoznaniu z narzędziami i sposobach na utrzymanie zwinnej komunikacji w zespole. Dobrze działający dev team to siatka oddalonych od siebie specjalistów, których łączy wzajemne zaufanie oraz wspólny cel – dostarczyć dobry projekt online.

Zaufanie

Zaufanie jest tutaj prawdziwym kamieniem filozoficznym. Działa to w dwie strony. Software house nie ma innego wyboru jak obdarzyć zdalnego dewelopera kredytem zaufania, ponieważ ciągłe kontrolowanie wykonywania zadań paraliżowałoby projekty, a w efekcie całą firmę.

Programista, z kolei, ukierunkowuje swoje zaufanie w stronie firmy IT, w której szeregi wstępuje. Poza oczywistymi sprawami finansowymi i prawnymi, które regulują umowy, pozostaje strategia biznesowa, oraz styl zarządzania zespołem i projektami.

Klimat & Komunikacja

Codzienne video konferencje, szybki kontakt przez Slack, śledzenie poszczególnych zadań na Trello. Aplikacje umożliwiają nam uzyskanie złotego środka, który w pełni kompensuje nam brak fizycznego biura. Sprawna komunikacja oznacza, że cały zespół czuje zaangażowanie i wpływ na to, co robimy, ale też kładzie fundamenty do budowania fajnych relacji i pozytywnego klimatu. Lepszy, bardziej zgrany dev team to największy skarb firmy IT, dzięki któremu może ona myśleć o dalszej ekspansji i zostawianiu w tyle konkurencji.

Czy to na Ciebie czekamy?

Cyfrowi nomadzi to już pewien zawodowy, społeczny, i kulturowy fenomen. Przyjemność pracy we własnym salonie, niesamowita energia płynąca z możliwości wykonywania wymarzonego zawodu w ciągłej podróży – a dlaczego nie? Chcesz odbyć dzisiejsze Daily w chatce w górach? Lepiej pisze ci się kod na tarasie domu na Teneryfie? Będąc częścią GMI Group Software House możesz to mieć! Wystarczy komputer, dobry dostęp do internetu, zainstalowane narzędzia, samodyscyplina, dobra organizacja, i przede wszystkim – otwarta głowa.

Do you like this article? Share it with your friends:
Author:

Mikołaj Lehman

Write to me: m.lehman@gmihub.com

Recommended articles

Zbuduj swój produkt z GMI

Wyślij nam zapytanie i uzyskaj odpowiedź tego samego dnia!

Zatrudnij nas