Mikołaj Lehman

Smart city – inteligentne miasto – cz1.

Ponad połowa światowej populacji obecnie mieszka w mieście. Liczba ta sukcesywnie się zwiększa, ponieważ takie życie oferuje łatwiejszy dostęp do dóbr i usług, pracy czy rozrywki.  

Metropolie rozrastają się, więc zaczyna brakować  miejsca na nowe wieżowce, parkingi, ulice. Zmniejszają się zielone tereny, powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone, rośnie ilość śmieci, na czym bardzo cierpi natura. Zagęszczanie populacji niesie też za sobą niebezpieczeństwa w postaci wandalizmu, czy też zwiększenie ilości popełnianych przestępstw. 

Rządzący już od dawna szukają rozwiązań dla problemów, z którymi obecnie zmaga się większość miast. Walka z ciemnymi stronami dzisiejszych miejscowości jest punktem wyjścia do tworzenia miejsc przyjaznych zarówno ludziom jak i naturze.

Sięgając do Wikipedii możemy przeczytać: „Inteligentne miasto (ang. smart city)miasto, które wykorzystuje technologie informacyjno – komunikacyjne, w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców.” 

Miejsce jest inteligentne wtedy, gdy przede wszystkim inwestuje w ludzi i 

szeroko rozumiane społeczeństwo. W takich obszarach aktywnie promuje się wysoką jakość życia oraz  zrównoważony rozwój gospodarczy, oparty na mądrym zarządzaniu zasobami naturalnymi oraz korzystanie z energii odnawialnej czy to słonecznej czy wiatrowej.  Ta innowacyjna idea jest odpowiedzią na wyzwania z jakimi tradycyjne miasta muszą się zmagać. 

Tworzenie miejsc bezpiecznych, zapewniających wydajną komunikację, działających na podwalinach energii odnawialnej jest coraz bardziej popularnym celem dla rządzących. Wykorzystanie technologii do podnoszenia jakości życia i podejmowanie dzięki niej efektywniejszych decyzji jest już nie tylko utopią, ale namacalnym działaniem. Miasta takie jak Singapur, Zurich, czy Oslo pokazują reszcie świata, że smart city już istnieje i nie jest tylko przyszłościową mrzonką.

Zurich; Foto: Alamy

Oslo; Foto: Morten Falch Sortland/Getty Images

Na przykładzie Singapuru można pokazać w jaki sposób, dzięki technologii i odpowiednim decyzjom, na obszarze 719km2 może wygodnie żyć 5,85 mln osób.  Najważniejszym czynnikiem wpływającym na poprawę jakości życia jest korzystanie przez tamtejsze władze z cyfrowej platformy, umożliwiającej szybkie i wydajne dostarczanie usług oraz stały przepływ danych. Informacje pozyskane za pomocą takiej technologii między innymi usprawniają transport publiczny, zapewniają bezpieczniejsze zakupy w sieci. Dzięki danym na temat preferencji mieszkańców, usługi czy produkty są trafnie dostarczane do odpowiedniego obszaru. 

Singapur; Foto: Adobe Stock

Kolejnym nadrzędnym celem miast przyszłości jest zapewnienie rozwiązań, które obniżają koszty życia i utrzymania. Dzięki danym zebranym za pomocą platform można między innymi monitorować zużycie wody, prądu, czy gazu, dostarczać informacje na temat zbędnych wycieków, awarii, by docelowo optymalizować  przepływ zasobów. Mniejsze wydatki to automatycznie poprawa sytuacji ekonomicznej społeczeństwa.

Zapoznaj się z naszym Case Study

Smart city zmierza też do oszczędności czasu. Mieszkańcy dużych miast sporą część życia spędzają w korkach, tracąc przy tym cenne godziny ze swojego dnia. Jednym z przykładów inteligentnego rozwiązania może być wprowadzenie do życia codziennego samo jeżdżących elektrycznych taksówek, które dzięki ciągłym dostępie do danych o sytuacji na drodze, między innymi unikają wypadków.

Sporą ilość czasu traci się też szukając wolnych miejsc parkingowych, szczególnie w godzinach szczytu. Dzięki rozwiązaniom smart można sprawdzić w czasie rzeczywistym, gdzie znajdują się najbliższe wolne miejsca postojowe. Nie dość, że dzięki temu szybciej znajdziemy parking, to możemy go jeszcze zarezerwować, opłacić i ograniczyć przejechane kilometry, oszczędzając czas, pieniądze i dbając o środowisko. 

Mówiąc o poprawie bezpieczeństwa inteligentnych miejsc mamy na myśli stały dostęp do monitoringu i systemów alarmowych, co minimalizuje okazje do popełniania przestępstw, czy aktów wandalizmu. Sam fakt ciągłej obserwacji coraz to większych obszarów, uczula domniemanych sprawców i odbiera chęć na robienie krzywdy innym, ponieważ wykrycie złoczyńców jest teraz proste jak nigdy wcześniej.

 Masdar; Foto: flickr.com

Idea inteligentnych miast to krok milowy w stronę całkowitej cyfryzacji i automatyzacji codziennych spraw. Istnieją już metropolie od podstaw budowane w duchu smart: Sondgo w Korei Południowej, czy Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Do you like this article? Share it with your friends:
Author:

Mikołaj Lehman

Write to me: m.lehman@gmihub.com

Recommended articles

Zbuduj swój produkt z GMI

Wyślij nam zapytanie i uzyskaj odpowiedź tego samego dnia!

Zatrudnij nas