Patrycja Jach

Przyszłość inteligentnych miast

Żyjemy w czasach, w których technologia jest nierozłączną częścią naszego życia. Jest to dla nas tak oczywiste, że przestaliśmy ją zauważać. Nasze życie coraz bardziej staje się “smart” dzięki telefonom, które myślą za nas i ułatwiają nam życie. Czy zastanawialiście się kiedyś co sprawia, że Wasze miasto staje się “smart”?

Każde z miast na świecie dąży obecnie do bycia określanym “smart city”. Ale czy wiemy co to tak naprawdę oznacza? Nie chodzi tylko o ulepszenie naszego życia poprzez zautomatyzowanie wszelkich czynności dnia codziennego mieszkańców. Ważne jest też to, żeby robić to w zgodzie z naturą, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i nie niszczyć naszej planety bardziej niż już zdołaliśmy to zrobić. Nie jest to tanie ani łatwe zadanie. Przecież nie zdołasz z dnia na dzień wymienić np. wszystkich autobusów w mieście na elektryczne. 

Co jednak gdybyś mógł zacząć od zera? Gdybyś mógł zebrać istniejące już technologie, połączyć je w całość i stworzyć inteligentne miasto przyszłości? Pomysł pewnie wydaje Ci się nierealny i bardzo drogi. I masz dużo racji, nie jest to tanie przedsięwzięcie. Ale jest jak najbardziej realne. Co więcej, ktoś już się tym zajął…

NEOM

Tak właśnie nazywa się miasto, które ma zostać oddane do użytku w 2025 roku. Nazwa pochodzi od dwóch słów – greckiego “NEO” (nowy) i arabskiego “Mustaqbal” (przyszłość). Za budową miasta stoi Książe Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman, który planuje wydać na nie 500 miliardów USD.

NEOM znajduje się w Tabuk należącym do Królestwa Arabii Saudyjskiej i zajmuje powierzchnię 26 500 km2. Posiada dostęp do morza jak i do gór i ma zachować przyrodę tam istniejącą w 95%. Ale co sprawi, że miasto będzie inteligentne?

Czego możemy się spodziewać?

Przede wszystkim ma być zasilane w pełni poprzez źródła odnawialnej energii. Zostaną wyeliminowane samochody – wszystko czego potrzebujesz ma znajdować się w odległości  5-minutowego spaceru a do najdalszego punktu miasta dojedziesz komunikacją miejską w 20 minut. Pomimo takich udogodnień miasto ma motywować cię do aktywnego trybu życia i do obcowania z naturą. Dzięki swojemu położeniu daje wiele możliwości – jednego dnia możesz pływać w morzu, a drugiego zdobywać szczyty górskie. 

źródło: NEOM

Czym jeszcze będzie się wyróżniać NEOM? Na stronie możemy przeczytać, że podzielili swoją wizję na 14 sektorów:

 • Design i konstrukcja
 • Edukacja
 • Energia
 • Rozrywka i kultura
 • Gastronomia
 • Zdrowie
 • Produkcja
 • Media
 • Komunikacja
 • Usługi
 • Sport
 • Technologia i cyfryzacja
 • Turystyka
 • Woda

O każdym z nich wiemy tylko tyle ile powiedział nam autor. Przedstawione są piękne utopijne wizje przyszłości, ale brak w nich konkretów. Ciężko opisać jakie rozwiązania zostaną zaimplementowane jeśli w większości przypadków nie mamy pojęcia o tym, że one istnieją. Wyciekło do sieci jednak kilka informacji o planowanych wdrożeniach, które brzmią jak ściągnięte z filmów science fiction.

Prawdopodobnie w szkołach nauczać będą hologramy, w domach sprzątać będą roboty, na niebie będą sztuczne chmury, dzięki którym będzie padać deszcz, a w nocy będzie zapalany sztuczny księżyc. Oprócz tego zostanie zbudowana wyspa z dinozaurami jak z Parku Jurajskiego, a w całym mieście będą rozsiane restauracje z gwiazdkami Michelin. Czy jest to prawda? Niestety nie wiem, ale myślę, że jest to możliwe.

Kto stoi za NEOM?

W projekt obecnie zaangażowana jest grupa specjalistów z całego świata, która stara się spełnić oczekiwania zarówno pomysłodawcy jak i wszystkich nas, którzy oczekują na newsy w temacie NEOM.

Już teraz można aplikować do pracy nad budową NEOM, więc jeśli posiadasz umiejętności, które mogą się przydać w którymkolwiek z sektorów wyślij swoje CV. Może dzięki temu zostaniesz jednym z pierwszych mieszkańców najinteligentniejszego miasta na świecie.

W innym przypadku zapraszamy do czekania razem z nami na kolejne updaty z miasta przyszłości. Wciąż pozostaje jeszcze wiele nieodkrytych kart. Na pewno będziemy je obserwować i obiecujemy, że jak tylko dowiemy się więcej będziesz mógł przeczytać o tym na naszym blogu! 🙂

Do you like this article? Share it with your friends:
Author:

Patrycja Jach

Write to me: p.jach@gmihub.com

Recommended articles

Zbuduj swój produkt z GMI

Wyślij nam zapytanie i uzyskaj odpowiedź tego samego dnia!

Zatrudnij nas