Popyt na polskich programistów

5 sierpnia 2016
Mikołaj Lehman

Outsourcing IT jest jedną z prężniej rozwijających się gałęzi sektora technologii informatycznych w Polsce. Nasz kraj znajduje się obecnie w ścisłej światowej czołówce w stopniu zaawansowania oraz wartości outsourcingu IT, a nasi programiści są jednymi z najlepszych na świecie! Taki stan rzeczy spowodowany jest kilkoma istotnymi – z punktu widzenia zagranicznych inwestorów – czynnikami.

Słowem wstępu warto zaznaczyć, że Polska znajduje się obecnie w TOP 5 rankingu AT Kearney’s 2016 Global Services Location Index, który określa atrakcyjność krajów Europy względem outsourcingu IT. Według analizy IDC (International Data Corporation) do 2019 roku wartość polskiego rynku IT przekroczy 6 mld dolarów, obecnie nasz sektor IT składa się z blisko tysiąca centrów usług outsourcingowych, a ponad 2/3 z nich związana jest z kapitałem zagranicznym.

Dlaczego Polska odnosi ogromny sukces w outsourcingu IT?

Niesamowity potencjał i dynamiczny rozwój usług IT naszego kraju ma kilka ważnych fundamentów, które sprawiają, że Kraków jest obecnie w TOP 9 najczęściej wybieranych miast do outsourcingu na świecie. Przewagę nad nim mają jedynie Bengaluru, Manila, czy Bombaj- Centra IT z Indii i Filipin, które dotychczas były zdecydowanie atrakcyjniejszymi rynkami związanymi z outsourcingiem IT.

Jednak to właśnie Polska obecnie wysuwa się na prowadzenie w światowej stawce. Perspektywa kolejnych kilku lat rozwoju sektora IT w naszym kraju sprawia, że bardzo prawdopodobne okazuje się objęcie przewodnictwa polskiego outsourcingu IT na światowych rynkach. Dlaczego popyt na polskich programistów rośnie w postępie wykładniczym?

Konkurencyjne ceny 

Ceny wynajmu programistów i zespołów programistycznych to często decydujący czynnik związany z atrakcyjnością oferty outsourcingu. W ramach stawek młodszych programistów (do roku doświadczenia w branży) z Londynu, czy Nowego Yorku, w Polsce możliwe jest zatrudnienie Senior Developerów będących w branży od ponad 5 lat. Rzadko spotyka się połączenie najwyższej jakości z niesamowicie konkurencyjną ceną, jednak w Polsce to standard.

Wysoki poziom umiejętności

Polscy programiści w rankingu HackerRank opublikowanym w 2016 roku zajęli 3 miejsce wśród wszystkich przebadanych krajów (1.5 mln ankietowanych). Serwis wyróżnił nasz kraj za najwyższe umiejętności programowania i sprawne poradzenie sobie z zadanymi problemami.

Mała różnica kulturowa

Niskie koszta zatrudnienia i najwyższy poziom pracy połączone z niewielką różnicą kulturową w porównaniu do Indii powodują, że zagraniczni inwestorzy z UK oraz USA zdecydowanie chętnie lokują kapitał w Polsce. Na taki stan rzeczy składają się przede wszystkim lepsze możliwości kontaktu i mniejsze ryzyko nieporozumienia wynikłego podczas pracy z Polakami.

Lepszy dostęp

Różnica czasowa między Stanami Zjednoczonymi a Indiami wynosi około 12 godzin. Jest to sporo, szczególnie biorąc pod uwagę projekty o najwyższym priorytecie. Między USA, Wielką Brytanią i Niemcami a Polską różnica czasowa jest zdecydowanie mniejsza, dzięki temu współpraca może przebiegać sprawniej, a komunikacja podczas współpracy nad projektem może przybierać formę ciągłą.

Warto również zaznaczyć, że środki komunikacyjne umożliwiają przylot do Polski w zaledwie 9 godzin z Nowego Yorku, 2.5 godziny z Londynu, czy godzinę z Berlina. Niewielka odległość oraz bardzo dobre skomunikowanie z głównymi miastami Europy znacząco wpływa na komfort współpracy.

Chcesz wynająć profesjonalny zespół programistów z Polski?

Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty. Zajmujemy się outsourcingiem doświadczonych programistów, którzy płynnie poruszają się w PHP Symfony, AngularJS oraz Phonegap. Nasi specjaliści zaoferują Ci darmową wycenę projektu. Zajmujemy się systemami dedykowanymi, Minimum Viable Product, aplikacjami webowymi, oraz aplikacjami mobilnymi. Jesteśmy w pełni mobilni – zapraszamy do kontaktu.

cta.intresting
btn.yes
btn.no
TAGI
programista aplikacji internetowychprogramista phpprogramista wwwusługi programistyczne