Mikołaj Lehman

Płatności internetowe, systemy płatnicze – porównanie

Dobierz płatność do swoich potrzeb

Przedsiębiorcy prowadzący e-biznes liczą się z tym, że muszą wprowadzić pewien rodzaj płatności online. W tym momencie istnieje wielu dostawców oraz form płatności internetowych, trzeba więc zastanowić się, która i który z nich będzie lepsza dla danego biznesu.

Warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób najchętniej będą płacili klienci naszego sklepu lub witryny usługowej. Wiedza na temat wieku oraz zainteresowań naszych klientów również jest niezwykle pomocna w doborze odpowiedniego systemu.

W przypadku młodych klientów, którzy jeszcze nie posiadają konta w banku, najlepiej sprawdzą się płatności SMS. Jeżeli chcemy płynąć na fali nowych technologii, możemy spróbować wdrożyć nowoczesne metody płatności, np. Bitcoiny czy też z e-portfel.

Rozróżniamy kilka rodzajów płatności internetowych, m.in.:

 • płatności kartą
 • szybkie przelewy
 • płatności SMS
 • e-portfel.

Płatności kartą

W dalszym ciągu najmniej popularna metoda płatności w Polsce. Głównie ze względu na obawę związaną z podawaniem numeru karty wraz z kodem zabezpieczającym w czeluściach Internetu. Jest to obawa bezpodstawna, gdyż płatność kartą jest jedną z najbezpieczniejszych metod płatności – chroni przed obciążeniami zwrotnymi (na koszt sprzedającego).

Ponadto, transakcja jest bardzo szybka i nieuciążliwa. Jeśli mamy zdefiniowane w danym systemie płatności rekurencyjne (np. jako dostawca telefonii komórkowej), nie musimy obawiać się o przerwanie dostarczania danej usługi. Jest to opcja idealna dla biznesów, w których należy wykupić abonament do korzystania  z usługi internetowej.

Szybkie przelewy

Najbardziej popularna metoda płatność wśród Polaków. Szybkie przelewy to nic innego jak uproszczony zwykły przelew. Klient oczywiście musi się zalogować do swojego banku oraz autoryzować płatność, jednak wszelkie potrzebne informacje do przelewu (nr konta, tytuł, kwota) są wypełnione automatycznie. Również księgowanie odbywa się natychmiast, tak więc zakup i wysyłka mogą odbyć się zaraz po wykonaniu szybkiego przelewu.

Płatności SMS

Najczęściej wykorzystywane w serwisach internetowych z ograniczeniem dostępności do niektórych treści, np. do kompletnego artykułu, książki lub też dostępu do pewnych opcji w grach online.

Użytkownicy chcący dokonać tego rodzaju płatności klikają na odpowiedni przycisk, na którym ukazuje się kod do wpisania treści wiadomości SMS wraz z numerem, pod który należy go wysłać. W informacji zwrotnej użytkownik otrzymuje kod dostępu do danej opcji w serwisie.

E-Portfel/portfel elektroniczny

Jest to swego rodzaju pośrednik płatności. Użytkownik rejestruje się u danego dostawcy, a w zamian otrzymując konto, na które może wpłacić pieniądze. Są one przechowywane na koncie u dostawcy, więc my nie musimy przejmować się żadnymi opłatami za obsługę rachunku.

Możemy również przekazać kwotę z naszego konta na konto innej osoby. Przekazywanie kwot jest natychmiastowe i zazwyczaj darmowe lub ewentualnie wiąże się z minimalnymi prowizjami (ok. 1%). Takie rozwiązanie idealnie się sprawdza dla biznesów lub osób indywidualnych, które często przeprowadzają transakcje zagraniczne.

Porównanie popularnych systemów płatności online dostępnych w Polsce

Dotpay.pl

Krakowska spółka akcyjna działająca na rynku płatności internetowych od 2001 roku i tym samym posiadająca duży procent rynku pośrednictwa płatności. Dotpay w swojej ofercie ma zróżnicowane kanały płatności, zarówno te podstawowe (internetowe), jak i płatności SMS premium oraz obsługę terminali płatniczych. W tym poście skupiamy się na najbardziej popularnych kanałach, czyli standardowych płatnościach internetowych:

Obsługiwane kanały płatności:

 • karty płatnicze (Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, Diners Club International, JCB, MasterCard Mobile);
 • e-przelewy (22 banki);
 • płatności mobilne (mPay, SkyCash, Płacę z IKO, PeoPay, MasterCard Mobile):
 • e-portfele (PayPal, ukash).

Prowizje: Są ustalane indywidualnie w zależności od wysokości obrotów danego użytkownika, wartości transakcji oraz charakteru prowadzonej działalności. W przypadku klientów korporacyjnych wynosi ona 1%. W przypadku klientów indywidualnych prowizja wynosi już 2,2%. Dotyczy to przelewów internetowych oraz e-transferów. W ramach obsługi kart prowizja wynosi 1,6%.

Obsługa: Odpowiedzi na zapytania oraz ogólny kontakt są wysyłane w dni robocze od 8 do 16. Zazwyczaj na odpowiedź czeka się jeden dzień roboczy. Sama obsługa jest miła i rzeczowa, oraz wykazuje zainteresowanie daną firmą. Dzięki temu jest w stanie odpowiednio dopasować ofertę.

Przelewy24.pl

Przelewy24 jest jedną ze spółek firmy DialCom24 z Poznania, zajmującą się tworzeniem oprogramowania przeznaczonego dla szerokiego zakresu usług łączących klientów biznesowych oraz indywidualnych. Do produktów firmy DialCom24 należą również: Bilety24.pl, Box24.pl, Pay24.pl.

Przelewy24, podobnie jak Dotpay, operują wieloma kanałami płatności, m.in. przelewami internetowymi, obsługą kart, SMS Premium, przelewami mobilnymi i portfelowymi.

Obsługiwane kanały płatności:

 • przelewy internetowe e-transfery / e-przelewy (32 banki);
 • karty płatnicze: (VISA, MasterCard, Diners Club, JCB, PolCard);
 • e-portfele (PayPal, Skrill);
 • płatności mobilne (SkyCash, mPay).

Prowizje: Prowizja za przelewy wynosi 1,9%. Za obsługę kart naliczana jest prowizja 1,4%. Na ten moment serwis Przelewy24 oferuje najniższe prowizje z całej konkurencji.

Obsługa: Kontakt po wysłaniu maila z formularza kontaktowego nastąpił w ciągu jednej godziny, a więc bardzo szybko. Zostałam poinformowana o konkretnych prowizjach i w jakich przypadkach będą ona występować. Obsługa była miła i rzetelna.

Transferuj.pl

Firma Transferuj.pl jest częścią spółki akcyjnej Krajowy Integrator Płatności (od 2012 roku). Co prawda jej oferta jest nieco uboższa w porównaniu do konkurentów, ale firma pozycjonuje się licznymi wyróżnieniami i nagrodami, wysokim bezpieczeństwem transakcji oraz łatwością zarządzania płatnościami w ich autorskim systemie.

W świetnie opisanej ofercie znajdziemy e-przelewy/e-transfery, płatności kartą/e-portfelami, płatności SMS. Dodatkowo oferta zawiera listę systemów zintegrowanych z transferuj.pl.

Obsługiwane kanały płatności:

 • przelewy internetowe e-przelewy / e-transfery (35 banków);
 • karty płatnicze (Elavon, VISA, VISA Electron, MasterCard, Maestro, Diner’s Club, JCB);
 • e-portfele (PayPal);
 • płatności mobilne (mPay, PeoPay, FerBuy).

Prowizje: W ofercie możemy znaleźć całą tabelę prowizji, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji, z kim chcemy współpracować. Prowizja jest nieznacznie wyższa od dwóch pozostałych konkurentów. W przypadku e-przelewów jest to 1,9%, a e-transfery to 2,5%. Jeśli chodzi o płatności kartą, prowizja wynosi 2,5% + 0,19 gr.

Obsługa: Na zadane pytania w moim mailu obsługa odpisała po tygodniu. Rzetelnie, ze wszystkim potrzebnymi informacjami, jednak tak długi czas oczekiwania na reakcję jest zdecydowanie za długi.

PayU.pl

Płatności PayU posiada dużo mniejszą ofertę i jest najmłodszym pośrednikiem płatności, jednakże wzbudza największe zaufanie, ponieważ kojarzy się bezpośrednio z serwisem Allegro i jego programem ochrony kupujących, jak i samym bezpieczeństwem względem sprzedawców.

Obsługiwane kanały płatności:

 • karty płatnicze (VISA, VISA Electron, MasterCard, Maestro);
 • przelewy internetowe (22 banki);
 • raty internetowe PayU.

Prowizje: Dla nowych klientów, przez pierwsze trzy miesiące prowizja wynosi 0%. Po tym terminie prowizje za obsługę kart oraz za obsługę przelewów wynoszą od 2,2 do 2,5%, w zależności od miesięcznego obrotu. W przypadku wdrożenia usługi raty PayU prowizja również wynosi 0% przez cały okres umowy.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele możliwości wyboru, każda z firm, choć ze zbliżonymi ofertami proponuje inne podejście do tematu. Wraz z rozwojem E-commerce w Polsce, płatności internetowe i ich różne formy stają się coraz bardziej popularne. Jeśli przeanalizujemy dokładnie cele naszego biznesu oraz jego potrzeby, będziemy mogli dobrać optymalne rozwiązanie dotyczące płatności.

Podoba ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi:
Autor

Mikołaj Lehman

Napisz do mnie: m.lehman@gmihub.com

Polecane artykuły

Zbuduj swój produkt z GMI

Wyślij nam zapytanie i uzyskaj odpowiedź tego samego dnia!

Zatrudnij nas