Mikołaj Lehman

Nie bój się zdalnego zatrudnienia

Coraz większa ilość pracodawców decyduje się na zdalne zatrudnienie pracowników z branży IT. Raport Developer Survey Results z 2016 roku wykazuje, że zdalna praca rokrocznie staje się popularniejsza na całym świecie, a inwestorzy coraz rzadziej obawiają się międzynarodowej współpracy w sektorze IT.

Rynek nie jest jednak idealny. Pracodawcy oraz inwestorzy często nie do końca przekonani są o słuszności swojej decyzji. W ich głowach pojawiają się obawy i obiekcie odnoszące się do słuszności swoich wyborów przy zdalnym zatrudnianiu programistów z innych krajów. Zwykle obawy dotyczą komunikacji, niekompetencji, niskiej jakości pracy, czy problemów z terminami.

Dlaczego warto zdecydować się na zatrudnienie zdalnego pracownika?

Dzięki zdalnemu zatrudnieniu można przebierać wśród kandydatów z całego świata. Brak ograniczeń związanych z dostępnością kadry, czy wybieraniem wyłącznie spośród lokalnych programistów lub zespołów powoduje, że zlecane projekty mogą być wykonywane o wiele:

  • szybciej;
  • taniej;
  • lepiej.

Biorąc pod uwagę różnorodność cenową na świecie, doświadczonych i dobrych programistów możemy zatrudnić za kwoty, za które normalnie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii, otrzymalibyśmy usługi młodszego programisty. Doskonałym przykładem najwyższej jakości pracy przy umiarkowanych cenach mogą być Polacy. W rankingu HackerRank Challenges zdobyli oni 3 miejsce spośród wszystkich narodów świata biorących udział w badaniu. Polska dla zagranicznych inwestorów jest również atrakcyjna cenowo, a przez to jest obecnie najczęściej wybieranym krajem do outsourcingu IT spośród wszystkich krajów Europejskich.

Jak kiedyś szukało się zdalnej kadry?

Poszukiwania profesjonalnych programistów, czy całych zespołów deweloperskich nie należą do najprzyjemniejszych. Zatrudniając online, powstaje konieczność znalezienia funkcjonalnych platform z ogłoszeniami i wystawiania własnych ogłoszeń na portalach z branży IT. Duże rozdrobnienie rynku skutecznie zmniejsza efektywność. Jeżeli nadrzędnym celem jest zmaksymalizowanie obszaru poszukiwań, wówczas samodzielne poszukiwania kadry mogą przybrać kolosalne rozmiary i rozciągnąć proces rekrutacji w nieskończoność.

Po natrafieniu na pożądanego programistę dochodzi konieczność przeprowadzenia kilkuetapowego procesu rekrutacyjnego, w którym weryfikuje się jego umiejętności komunikacyjne i programistyczne. Przy chęci kompletowania całego zespołu deweloperów do zaawansowanych projektów operacja musi być powtarzana wielokrotnie, a i wtedy nie ma pewności co do wzajemnego porozumienia się ekipy programistów oraz programistów z inwestorem.

Jak obecnie można szukać profesjonalistów?

Dynamiczny rozwój outsourcingu IT spowodował powstanie wielu skutecznych narzędzi, dzięki którym inwestorzy i programiści są w stanie zawierać współpracę o wiele szybciej i przy mniejszych nakładach środków związanych ze wzajemnymi poszukiwaniami. Wszystko odbywa się na jasnych zasadach dla każdej ze stron, które określają zarówno wynagrodzenie, jak i terminy realizacji poszczególnych etapów projektów.

Podoba ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi:
Autor

Mikołaj Lehman

Napisz do mnie: m.lehman@gmihub.com

Polecane artykuły

Zbuduj swój produkt z GMI

Wyślij nam zapytanie i uzyskaj odpowiedź tego samego dnia!

Zatrudnij nas