Mikołaj Lehman

Metaverse – Internet przyszłości

Termin metaverse jest coraz bardziej popularny zarówno w technologii jak i biznesie. Określa wizję olbrzymiej ilości trójwymiarowych wirtualnych przestrzeni, do których, za pomocą Internetu, poszczególni użytkownicy mają wgląd. Metaverse może odblokować dostęp do nowych, kreatywnych, społecznych i ekonomicznych możliwości.

Niekiedy utożsamiany jest z technologią (VR) lub rzeczywistością rozszerzoną (AR), jednak jest czymś więcej między innymi przez to, że cyfrowy świat tworzony jest przez ludzi, którzy pomiędzy sobą mogą również wchodzić w interakcje.

Metaverse oparty jest na idei, że tworząc większe poczucie „wirtualnej obecności”, oddziaływanie w sieci może stać się znacznie bliższe niż spotkania w cztery oczy.

Nowy internet nakłada na obecną rzeczywistość elementy graficzne, dźwięk i inne dane sensoryczne, by wzmocnić i wzbogacić wrażenia użytkownika. Daje też możliwość nie tylko przeglądania treści online, ale przede wszystkim zanurzanie się w świecie łączącym przestrzeń cyfrową oraz fizyczną. Budowanie wirtualnej rzeczywistości można porównać do udziału w mediach społecznościowych, jednak metaverse mocno wykracza poza obecnie znane działania.

Na rozwój Internetu przyszłości Facebook chce przeznaczyć 1/4 rocznych zysków oraz zaangażować w to zadanie aż 10 tysięcy osób. Według Reuters Mark Zuckerberg zapewnia, że jest świadomy, iż projekt nie przyniesie natychmiastowych zysków. Jednak wierzy, że metaverse to przyszłość, która wprowadzi rewolucję na ówczesnym rynku.

Prezes Facebooka ma również świadomość, iż żadna firma nie może być jedynym operatorem, a co za tym idzie, właścicielem nowego internetu, ponieważ jego najważniejszą cechą ma być interoperacyjność oraz otwartość. Zakłada więc ciągłą współpracę pomiędzy firmami, twórcami, programistami. Docelowo Metaverse ma być tworzony przez europejczyków, gdyż to właśnie tutaj znajdują się pierwszorzędne uniwersytety oraz najwyższej jakości talenty.

Wizja nowego, cyfrowego świata wciąż się zmienia – trudno określić jak docelowo będzie wyglądał oraz na jakiej zasadzie będzie działał. W latach 70tych też nie do końca było wiadomo w którym kierunku rozwinie się internet mobilny – dzisiaj jest to nieodłączne narzędzie pracy oraz element życia praktycznie dla każdego z nas. Metaverse już zaczyna wkraczać w świat codzienny, a jaki będzie ostatecznie? Czas pokaże.

Do you like this article? Share it with your friends:

Recommended articles