Mikołaj Lehman

Jak zaplanować harmonogram i budżet projektu IT?

Zajmując się przez ostatnie lata projektami webowymi i mobilnymi mieliśmy przyjemność pracy z wieloma klientami. Pozwoliło nam to poznać różne modele współpracy oraz metody tworzenia oprogramowania.

W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie informacje na temat sposobów, które aktualnie stosujemy podczas pracy nad aplikacjami dla naszych klientów.

Planując lub zaczynając pracę nad swoim projektem, pewnie zadajesz sobie dwa podstawowe pytania:

  • Ile to może kosztować?
  • Ile czasu zajmie realizacja?

Nie ma w tym nic dziwnego, każdy kto myśli nad własną aplikacją zadaje sobie właśnie te dwa pytania. Tutaj z pomocą przychodzi nasze doświadczenie – bazując na naszej wiedzy pomożemy Ci odpowiednio zaplanować budżet oraz harmonogram całego przedsięwzięcia – niezależnie od tego na jakim etapie są Twoje przygotowania do realizacji projektu.

Ile to w ogóle może trwać? Jakie koszty?

Jeżeli mówimy o przygotowaniu podstawowej aplikacji (MVP), której późniejszy rozwój będzie prowadzony zależnie od uzyskanego feedbacku od użytkowników końcowych (osób korzystających z Twojego produktu) to możemy przyjąć bardzo ogólne założenia – zbudowanie aplikacji w modelu MVP to zazwyczaj 2-3 miesiące pracy małego zespołu programistycznego. Jako mały zespół rozumiemy tutaj np. dwóch programistów – Backend Developer oraz Frontend Developer.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze makiet i layoutu swojej strony to potrzebne będzie również wsparcie Designera (więcej informacji o rolach w projekcie znajdziesz w innych postach na naszym blogu). Mając informacje o niezbędnym zespole jesteśmy w stanie założyć wstępny kalendarz prac oraz budżet.

Ten sposób wyceny projektu jest bardzo ogólny i pozwoli Ci poznać jedynie zarys potrzebnych zasobów.

Jeżeli masz już doświadczenie w tego typu projektach to zapewne będzie to dla Ciebie wystarczająca wiedza. Jednak jeżeli potrzebujesz więcej informacji to poniżej przedstawiamy sposoby na dokładniejsze oszacowania.

Szacunkowa estymacja

Posiadasz dokładniejszy opis projektu, listę funkcji, user stories lub makiety? Najlepszym wyjściem będzie rozmowa z jednym z naszych Project Managerów. Podczas darmowej rozmowy będziemy w stanie doprecyzować główne założenia projektu. Prawdopodobnie pojawi się też kilka trudnych pytań, ale wychodzimy z założenia że lepiej dostrzec problemy szybciej niż później. Pamiętaj – czym więcej konkretnych informacji przedstawisz na tym etapie tym łatwiej będzie nam zaproponować odpowiednie rozwiązani. Celem tej rozmowy jest nakreślenie dokładniejszych ram czasowych, oczywiście precyzja tych wyliczeń będzie zależna od ilości i jakości dostarczonych informacji.

Uzyskana wycena nadal jest szacunkowa, ale bazuje już na konkretnych danych dotyczących Twojego projektu.

Dokładna wycena oraz lista zadań z planem działania

Jeżeli zależy Ci na dokładnym oszacowaniu czasu i kosztów (np. przed spotkaniem z inwestorem) to proponujemy konferencję/rozmowę z Project Managerem oraz naszym zespołem programistycznym. Podczas takiej rozmowy poruszymy bardziej szczegółowo każdy z aspektów Twojego projektu.

Takie sesje trwają zazwyczaj 2-4 godziny i są rozliczane w modelu Fixed price. Sesję możemy przeprowadzić w naszym biurze lub poprzez konferencję online (Skype/Hangout). Podobnie jak w przypadku rozmowy z naszym Project Managerem tak i w tym przypadku możesz spodziewać się dużej ilości pytań ze strony naszego zespołu. Tę formę prezentacji i poznawania projektu możesz wyobrazić sobie jako burzę mózgów wraz z analitycznym podejściem do przedstawionych zagadnień. Dzięki uzyskanym informacjom będziemy w stanie przygotować dla Ciebie pełną listę zadań podzielonych na sprinty (iteracje) wraz z estymacjami czasowymi. Wszystkie zadania zostaną dodane do Trello (aplikacja do prowadzenia projektu) gdzie będziesz mógł rozpocząć swój projekt – czy udasz się z tym planem do inwestora czy też rozpoczniesz od razu realizację projektu, zależy w pełni od Ciebie.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy temat wyceniania projektów IT.  Na naszym blogu znajdziesz też inne tematy dotyczące budowania mniejszych i większych produktów internetowych – od startupów po oprogramowanie korporacyjne.

Do you like this article? Share it with your friends:

Recommended articles