Mikołaj Lehman

Lepszy kod – jak go tworzyć?

Każdy szanujący się programista pragnie tworzyć coraz lepszy kod. Elegancki kod aplikacji to zagadnienie, które spędza sen z powiek większości osób zatrudnionych w branży IT. Co zrobić, aby tworzyć kod lepszej jakości? Czym w ogóle jest dobry kod? Zapraszamy do lektury.

Jak definiować „dobry kod”?

Ilu programistów, tyle różnych definicji. Ciężko jednoznacznie określić ramy dobrego kodu. Trudno również stworzyć widoczną granicę między dobrym i złym kodem. Dobry kod najlepiej scharakteryzować za pomocą kilku cech, które go opisują. Wobec tego nie pytamy „czym jest dobry kod?”, a raczej „jaki jest dobry kod?”

Kod wysokiej jakości powinien być przede wszystkim czytelny, spójny, a także skalowalny. Jak tworzyć taki kod? Zapraszamy do naszego poradnika zawierającego kilka porad odnoszących się do pisania lepszego kodu.

Dąż do perfekcji

Ciekawą metodą na pisanie lepszego kodu jest… pisanie lepszego kodu. Napisz fragment kodu, zrób sobie krótką przerwę i napisz ten fragment ponownie, tym razem lepiej. Możesz również odkopać stary kod, który już zapomniałeś. Staraj się podnosić jakość swojego warsztatu pracy, tylko wtedy będziesz w stanie tworzyć lepszy kod.

Przeglądaj kod i poważnie traktuj komentarze

Świetną techniką, która nie tylko poprawi jakość Twojego kodu, ale również podniesie Twoje kwalifikacje i sprawi, że nauczysz się czegoś pożytecznego, jest proszenie starszych stażem programistów, aby ci sprawdzili Twój kod. Nie kręć nosem na komentarze osoby sprawdzającej, tylko wdróż je w życie.

W taki sposób możesz uzyskać mniej konfliktowy, bardziej skalowalny i czytelny kod.

Pisz czysto i spójnie

Czysty kod jest obecnie bardzo popularnym, nieschodzącym ze świecznika tematem branży IT. Pamiętaj, że na czysty kod składa się również spójność jego tworzenia. Decydując się na jedną metodę programowania na początku, trzymaj się jej do końca. Jeżeli zacząłeś komentować sekcje swojego kodu, kontynuuj tę metodę. Dzięki temu Twój kod będzie czytelny, a osoby go przeglądające będą wiedzieć, o co w nim chodzi.

Zawsze staraj się pisać krótkie metody tam, gdzie jest to możliwe. Możesz również postarać się dzielić długie metody na części. Na czytelność kodu składa się również programowanie wedle metody DRY (nie powtarzaj siebie) – nieznacznie wspomnieliśmy o niej w tym miejscu.

Nie odbiegaj od raz przyjętego planu

Systematyczność, skrupulatność i trzymanie się planu to Twoi najwięksi przyjaciele w służbie tworzenia solidnego kodu. Przestrzegaj harmonogramu i weryfikuj z nim swoją pracę raz na jakiś czas. Regularne sprawdzanie planu sprawi, że będziesz o wiele bardziej systematyczny. Jeżeli Twoje zadania są zbyt złożone, podziel je na mniejsze fragmenty, które będziesz w stanie ukończyć jednego dnia.

Testuj swój kod

Testuj swój kod za pomocą kilku testów. Dzięki temu dowiesz się, czy napisany program działa prawidłowo, a także które fragmenty wymagają zmiany. Możesz skorzystać z testów jednostkowych, testów integralnych, warunków skrajnych… istnieje wiele różnorodnych metod, które pomogą Ci zastanowić się, czy stworzyłeś dobry kod. Nie oszczędzaj swojego dzieła, tylko w ten sposób będziesz w stanie podnosić swoją poprzeczkę i umiejętności.

Podoba ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi:
Autor

Mikołaj Lehman

Napisz do mnie: m.lehman@gmihub.com

Polecane artykuły

Zbuduj swój produkt z GMI

Wyślij nam zapytanie i uzyskaj odpowiedź tego samego dnia!

Zatrudnij nas