Sławomir Sawicki

Bez innowacji nie ma rozwoju. Dlaczego inwestycje w R&D są tak istotne?

Niemal 17,5 miliarda dolarów – tak niebotyczną kwotę wydał Amazon na Research & Development w 2017 roku. Raport Bloomberga prezentuje listę 20 rynkowych gigantów, którzy inwestowanie w R&D traktują bardzo poważnie. Dolną część tej imponującej tabeli zamyka Facebook i Cisco, które na ten cel przeznaczyły – bagatela – po ponad 6 miliardów dolarów. Dlaczego pompowanie budżetowych ma tak kolosalne znaczenie? Przyjrzyjmy się.

Takie zestawienia mogą z jednej strony przyprawić o zawrót głowy, a z drugiej strony wykrzywić usta w gorzkim uśmiechu i sprowokować komentarz w stylu: „no fajnie, ale takie hiper korporacje mogą sobie na to pozwolić – dysponują gigantycznymi budżetami, a ich zasoby technologiczne i personalne są dla nas nie do ogarnięcia”. To wszystko prawda. Ale spokojnie – przyjrzyjmy się najpierw istocie samego zjawiska i dlaczego jest ono tak ważne w każdym biznesie, niezależnie od skali.

Czym są innowacje i dlaczego są tak bardzo istotne?

Innowacje możemy postrzegać jako symboliczny punkt styku technologii, biznesu, i wzrostu gospodarczego. To idee, które, wsparte na mocy silnika technologicznego, pomagają nam wrzucić kolejny bieg i rewolucjonizują naszą rzeczywistość.

Cytując za Europejskim Bankiem Centralnym: „W dziedzinie gospodarki innowacje to opracowywanie i wdrażanie nowych koncepcji i technologii, które poprawiają jakość towarów i usług lub zwiększają wydajność produkcji”.

Ma to kolosalne znaczenie, nie tylko w skali makro, ale również z poziomu naszych poszczególnych projektów biznesowych.

Dzięki wprowadzaniu innowacyjnych koncepcji, jesteśmy w stanie dać pozytywnego kopa wydajności naszego przedsiębiorstwa.

Co to oznacza? Ano to, że jesteśmy w stanie podbić naszą produkcję, nie zwiększając przy tym nakładów naszej pracy.

Kto na tym korzysta?

Absolutnie wszyscy. My jako przedsiębiorcy, my jako konsumenci, my jako współtwórcy olbrzymiego ekosystemu gospodarczego. Jak? Wyższa wydajność przekłada się na wzrost wynagrodzeń pracowników, którzy zaczynają więcej wydawać, pobudzając tym samym inne sektory rynkowe. Przedsiębiorstwa czerpią z bardziej dynamicznie rosnących dochodów i mogą sobie pozwolić na inwestowanie w R&D. A to jeszcze bardziej nakręca całą tą spiralę.

Innowacje przekładają się też na premiery kolejnych produktów, które wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i zwyczajnie ułatwiają nam życie. Doskonałym przykładem są kolejne webowe czy mobilne aplikacje. Pomagają nam w organizacji pracy, kiedy jesteśmy w biegu, w budowaniu relacji biznesowych i towarzyskich. A nawet chociażby w kontrolowaniu diety i wskaźnika BMI.

Innowacje energetyzują świat

Tegoroczny Global Innovation Index pokazuje, jak bardzo kraje z całego globu są zdeterminowane, żeby nie zostać w tyle w tym wyścigu. Pierwsza piątka światowych liderów innowacji to:

1) Szwajcaria

2) Holandia

3) Szwecja

4) Wielka Brytania

5) Singapur

Do pierwszej dwudziestki rankingu wdarły się Chiny, które pod wieloma względami technologicznymi i ekonomicznymi doganiają ścisłą światową czołówkę.

Wśród krajów, które obrały kurs na inwestycje w innowacje, są państwa dla nas egzotyczne, takie jak Kazachstan, Kenia, czy Mauritius.

A jak to jest w Polsce?

Gdzie w tym wszystkim plasujemy się my? Z danych wynika, że Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia. Cytując za forsal.pl: „W rankingu innowacyjności Polska z wynikiem 41,67 pkt. na 100 możliwych plasuje się na 39. miejscu. W zestawieniu efektywności pozycja gospodarki naszego kraju na świecie jest nieco słabsza. Współczynnik efektywności innowacji dla Polski wynosi 0,69, co zapewniło nam 42. lokatę na świecie”.

Czas na Research & Development

Jak powinniśmy postrzegać R&D? Od strony definicji są to wszystkie aktywności związane z poszukiwaniem nowych koncepcji i rozwiązań technologicznych. Mają na celu nie tylko utrzymanie się w siodle, ale również zwiększanie szansy na dobry wynik w tym szaleńczym wyścigu. Z drugiej strony specjalista od R&D  jest kimś pomiędzy zwiadowcą a pionierem.

Tak jak wskazaliśmy na początku tego artykułu, najwięksi gracze na rynku inwestują miliardy dolarów w R&D, ponieważ wiedzą, że finalnie im się to opłaci i jeszcze bardziej przyspieszy ich rozwój i spotęguje i tak monstrualną pozycję na rynku.

Wydatki na R&D są też traktowane bardzo poważnie przez największe gospodarki świata. Z danych przedstawionych na serwisie statista.com wynika, iż w 2018 roku najwięcej na badania i rozwój przeznaczyły Stany Zjednoczone oraz Chiny. Odpowiednio 552,98 i 474,81 miliardów dolarów. Podium zamyka Japonia z kwotą 186,64 miliardów dolarów.

R&D szansą na rozwój małych i średnich firm?

Istnieje związek pomiędzy inwestowaniem w R&D a wzrostem produktywności firm i jest to widoczne w każdej branży. Jednak to przedsiębiorstwa o wyższym rozwoju technologicznym obserwują u siebie zdecydowanie większą i bardziej pozytywna zależność między Research & Development a dynamicznym rozwojem.

Dobrze przemyślany i sprawnie zarządzany R&D z pewnością pchnie biznes do przodu, niezależnie od tego, czy jest to dopiero rozkręcający się start-up, czy zadomowiona na rynku firma z sektora MŚP.

Do you like this article? Share it with your friends:

Recommended articles