Mikołaj Lehman

Modele współpracy – Fixed Price czy Time&Material

Różnorodność modeli współpracy umożliwia nam lepsze dopasowanie outsourcingu zadań z sektora IT. Obecnie firmy coraz chętniej decydują się na wybór pomiędzy dwoma metodami rozliczeń za wykonaną pracę – Fixed Price oraz Time&Material.

W tym artykule wyjaśnimy różnice między dwoma wymienionymi modelami płatności, a także napiszemy, w jakich sytuacjach warto wybrać Fixed Price, a w jakich Time & Material, decydując się na outsourcing programistyczny.

Czym jest Fixed Price?

Model Fixed Price to nic innego jak odgórne oszacowanie ceny za projekt. W ramach Fixed Price wraz z klientem dokładnie ustala się warunki. Model ten jest korzystny głównie dla małych przedsięwzięć oraz wtedy, gdy jesteśmy w stanie dokładnie oszacować środki, jakie pochłonie projekt i na ich podstawie podać konkretną cenę.

Z reguły Fixed Price jest nieco droższy od modelu Time and Material, ponieważ duże agencje w ramach pewnego zapasu dodają do kwoty pewną asekurację, w ramach której skorzystają, gdy wynajem programistów okaże się bardziej kosztowny.

Model Fixed Price jest również mniej podatny na modyfikacje i zmiany podczas trwania projektu. Zwykle są one bardzo kosztowne, a często nieopłacalne. Wraz z kolejnymi zmianami w projekcie jego cena może kilkukrotnie przekroczyć przeznaczony budżet klienta.

Omawiany model jest bezpieczniejszy, gdy nie masz w zespole osoby, która będzie w stanie na bieżąco weryfikować faktycznych postępów firmy programistycznej. W omawianym poniżej modelu Time & Material niezbędna jest regularna kontrola prac agencji deweloperskiej lub pracy, jaką świadczy freelancer programista.

Fixed Price opłaca się, gdy:

  • Projekt jest dokładnie przemyślany, wiesz, czego chcesz i posiadasz dokładnie rozpisany harmonogram oraz przedmiot prac, na których chcesz się skupić.
  • Jesteś pewny umiejętności agencji, a także darzysz ją zaufaniem. Jeżeli osobiście nie korzystałeś z jej usług, sprawdź referencje oraz firmy, z którymi współpracowała.
  • Nie jesteś w stanie na bieżąco kontrolować postępów nad projektem.

Czym jest Time & Material?

Większość z nas przyzna rację, że zapłata za realne nakłady pracy jest zdecydowanie fair. Time and Material jest modelem elastycznym, umożliwiającym wdrażanie zmian i usprawnień na bieżąco, podczas trwania projektu. Wraz z postępem prac, klient otrzymuje dokładne raporty i analizy, które weryfikują pracę programisty IT lub całego zespołu deweloperskiego.

Sam start z projektem w modelu Time and Material jest prostszy i wymaga mniejszych nakładów planowania. Brak konieczności dostarczania pełnej specyfikacji produktu oraz początkowe określenie wyłącznie podstawowych funkcjonalności projektu pozwala na sprawniejsze wystartowanie z np. stroną internetową dla firmy, czy innym tworzeniem aplikacji, a wraz z kolejnymi etapami tworzenia, założenia oraz specyfikację można doprecyzować.

Time & Material opłaca się, gdy:

  • Chcesz szybciej wystartować z projektem.
  • Nie umiesz na początku określić wszystkich założeń i harmonogramu prac projektu.
  • Jesteś w stanie na bieżąco monitorować postępy i wolisz postawić na większą kontrolę nad procesem.
  • Niska cena jest dla Ciebie ważnym atutem.

Połączenie obydwu modeli – czy to się sprawdza?

Nie musisz od razu decydować się na jeden model płatności za projekt we wszystkich jego aspektach. Równie dobrze możesz oprzeć tworzenie projektu o model Time and Material, a jego wdrażanie na rynek o model Fixed Price, lub odwrotnie. Większość agencji deweloperskich lub innych firm IT, którym outsourcinguje się prace IT daje klientom wolną rękę i pełną swobodę działań.

Zapraszamy Cię do przejrzenia naszej oferty oraz do kontaktu. Jesteśmy elastyczni i zawsze staramy się dać klientom to, czego potrzebują. Jeżeli nie wiesz, jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza, skonsultuj się z nami. Pomożemy dobrać Ci najlepszą opcję.

Podoba ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi:
Autor

Mikołaj Lehman

Napisz do mnie: m.lehman@gmihub.com

Polecane artykuły

Zbuduj swój produkt z GMI

Wyślij nam zapytanie i uzyskaj odpowiedź tego samego dnia!

Zatrudnij nas