Kamil

Czym jest PWA, czyli Progressive web app

Progressive web app (PWA) – jest to aplikacja internetowa, projektowana w myśl zasady „mobile first”, uruchamiana tak samo jak zwykła strona internetowa. W odróżnieniu od standardowej, za pomocą skryptu Service Worker jej zawartość jest automatycznie zapisywana w urządzeniu, przez co dane można odtworzyć później, nawet w trybie offline.

Celem tego rozwiązania jest między innymi zapełnienie przestrzeni pomiędzy stronami internetowymi a aplikacjami mobilnymi, stawiając na używanie nowoczesnych technologii (działanie w trybie offline, powiadomienia push, ekrany powitalne).

Dodatkowo PWA stawia na najwyższą jakość odbioru stron internetowych, bez względu na poziom połączenia z internetem, oraz przez wszystkie systemy operacyjne. Aplikację progresywną można stworzyć posiadając okrojony budżet, ponieważ nie generuje tak wysokich kosztów jak stworzenie mobilnej.  

Progressive web app rozwiązuje znaczną część problemów firm, między innymi wolno ładujące się strony. Giganci na rynku (AliExpress, Alibaba, Tinder, Twitter) już wykorzystują PWA jako część swojego modelu biznesowego. Przez to odnotowują wzrosty konwersji we wszystkich przeglądarkach, zwiększają ilość odwiedzin stron, wydłużają czas spędzony w serwisie na jednej sesji, potwierdzając potencjał aplikacji progresywnych.

Aplikacje mobilne napisane w tej technologii dostarczają zupełnie nową jakość mobile experience, przy zdecydowanie mniejszych nakładach pracy. Pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału urządzeń mobilnych poprzez łączenie zalet zarówno desktopu jak i aplikacji. Technologia dynamicznie zyskuje na popularności, szczególnie biorąc ze względu na fakt, iż wzrasta liczba użytkowników urządzeń mobilnych.

PWA w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami opartymi na modelu „mobile first” zapewniają wysoki komfort użytkowania między innymi przez to, że nie trzeba ich pobierać ze sklepu, zbędna jest też aktualizacja. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca na dysku, ponieważ można z nich korzystać z poziomu wyszukiwarki.

Szybko się ładują, podczas pierwszego otwarcia taka strona powinna stać się  interaktywna w mniej niż 10 sekund na urządzeniu podłączonym do sieci 3G, a jeszcze szybciej na nowszych wersjach. Dzięki tym właściwościom usprawniają pozyskiwanie nowych użytkowników – można z nich korzystać od razu, bez konieczności pobierania i rejestracji.

Do minusów aplikacji progresywnych można zaliczyć fakt, że mają one pewne ograniczenia. Ze względu na to, że są napisane w JavaScript, nie są tak zoptymalizowane i wydajne jak standardowe apki napisane w Kotlin lub Swift. Dodatkowo od iOS 11.3 można je uruchamiać na sprzętach Apple, jednak wciąż brakuje kompatybilności ze starszymi urządzeniami.

Do you like this article? Share it with your friends:

Recommended articles