Mikołaj Lehman

Czym jest NFT?

Marta Rentel, znana jako Martirenti, to bardzo popularna, polska instagramerka. Jej sława pozwoliła na sprzedaż pierwszego wystawionego przez nią NFT za prawie milion złotych.

Co w tym dziwnego? Otóż influancerka udostępniając nabywcy token, dała prawo do swej miłości w wersji cyfrowej. Dodatkiem miałoby być zaproszenie szczęśliwca na randkę, która już odbyłaby się w realu. Ciężko doszukiwać się sensu i logiki w takim działaniu, jednak  Martirenti tłumaczy to między innymi chęcią zapisania się w pamięci użytkowników na długi czas.

Foto: instagram.com@martirenti

Czym więc jest tak zwane NFT? Z języka angielskiego „Non-Fungible Token” najprościej tłumacząc „niewymienialny token”, jest wyjątkowym, cyfrowym bądź realnym, będącym odzwierciedleniem na blockchainie  zasobem, nie posiadającym identycznego odpowiednika.

Może służyć jako dowód autentyczności, ponieważ niemożliwe jest jego przeniesienie bez zgody właściciela, nie ma też opcji kopiowania. Nie jest wymienialny, dlatego też tak bardzo różni się od tradycyjnych kryptowalut. Najpopularniejszym standardem obsługi tokenów jest ERC-20, dostępne są też:  ERC-223, ERC-721, ERC-777 i ERC-1155, wciąż unowocześniane i zabezpieczane.

Pierwsze wzmianki na temat NFT sięgają 2012 roku, jednak dużą popularność uzyskały w roku 2017 dzięki grze CryptoKitties, która oparta była na adopcji, powielaniu i handlowaniu wirtualnymi kotami. Cena niektórych z nich sięgała nawet 100 tysięcy dolarów, w czym wiele osób zauważyło możliwość szybkiego i łatwego zysku.

Prawdziwy szał na NFT nastąpił w 2021 roku, gdy twórcy wydając swoje prace dbali również o to, by każda z nich miała swój cyfrowy odpowiednik. Nabywcy zaczęli dostrzegać ich wyjątkowość i wartość kolekcjonerską, za którą są w stanie zapłacić coraz więcej. Od bieżącego roku temat Non-Fungible Token omawiany jest już nie tylko na specjalistycznych portalach, ale też przewija się w głównym przekazie informacyjnym.

Ciekawym faktem jest, że dany aktyw za niewielką kwotę może stworzyć dowolny użytkownik. Nie ma znaczenia czy jest to sportowiec, osoba z branży modowej, czy celebryta. Utworzone tokeny zyskują wartość kolekcjonerską, docenianą z biegiem czasu.  Bardzo popularnymi zasobami są na przykład:

“Everydays: The First 5000 Days”: 5000 grafik tworzonych i publikowanych codziennie, startując od 1.05.2007. Autorem pracy jest  Mike “Beeple” Winkelmann, a sprzedana została za oszałamiającą kwotę 69,3 miliona dolarów. Dzieło zalicza się do najdroższego NFT, jaki sprzedano do tej pory.

https://www.arshake.com/en/frame-everydays-the-first-5000-days

–  5000.0 ETH-Cover-NFT”  ubezpieczenie oparte na projekcie firmy Yearn.Finance, zwane  yInsure.Finance. Polisa zabezpieczająca nabywcę przed błędami  w smart kontraktach na Curve.fi w wysokości 5000 Ethereum, obecnie wyceniana jest na 2,9 miliona złotych.

„EtherRock”: kolekcja skał, wydana na blockainie w 2017, będąca jednym z najstarszych tokenów. Kamień z tego zbioru nie dawno został sprzedany za 1,3 miliona dolarów, nadając kupującemu możliwość bycia dumnym właścicielem jednego ze stu kamieni NFT na całym świecie.

„Collezione Genesi”: wyjątkowa kolekcja modowa NFT uruchomiona przez dom mody Dolce & Gabbana (D&G). Dostępna będzie na ekskluzywnej giełdzie UNXD, a zakup umożliwi luksusowa aukcja. Całość wystawiona zostanie na pokazie mody Alta Moda w Wenecji.

Jack Dorsey: współzałożyciel Twittera, który w marcu 2021 wystawił na sprzedaż swojego pierwszego tweeta. Cena aktywu sięgnęła 2,5 miliona dolarów, które autor przeznaczył na cele charytatywne.

NFT sięga już większości zarówno branż, jak i stref życia codziennego, liczba zastosowań wzrasta każdego dnia. Aktywa materialne za pomocą tokenów są przenoszone do świata cyfrowego, stwarzając tym samym potencjał do wyjścia poza sferę blockchain i zapowiadając rewolucję w dzisiejszej gospodarce.

Zaszyfrowane transakcje mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie również w dobrach fizycznych (samochody, ubrania, mieszkania), oferując rozwiązania oparte na najnowszych technologiach.

Do you like this article? Share it with your friends:
Author:

Mikołaj Lehman

Write to me: m.lehman@gmihub.com

Recommended articles

Zbuduj swój produkt z GMI

Wyślij nam zapytanie i uzyskaj odpowiedź tego samego dnia!

Zatrudnij nas