Case study – Startific

28 marca 2014
Mikołaj Lehman

Idea

Ciągła miniaturyzacja uczyniła komputery na tyle niewielkimi, że noszenie ich ze sobą przestało być jakimkolwiek utrudnieniem. Pytanie tylko czy jest sens robić to mimo wszystko? Ostatecznie dziś bez większych problemów można umieścić wszystkie swoje pliki w chmurze, a następnie uzyskać do nich dostęp na każdej maszynie podłączonej do internetu.

Bohater trzeciego case study – Startific jest nawiązaniem do tego podejścia. Wirtualny pulpit, na którym z dziecinną łatwością można umieścić ikony, jakiś widget, grupować je w folderach i w pełni personalizować. Ulubione linki, konta pocztowe i aplikacje, a wszystko dostępne niezależnie od tego gdzie, czy z jakiego komputera korzystamy.

Wygoda

W tym projekcie łatwość użytkowania była absolutnym priorytetem. Startific musiał działać płynnie i nie stwarzać problemów niezależnie od umiejętności użytkownika oraz jego konfiguracji sprzętowej. Biorąc pod uwagę ilość funkcji, którą musieliśmy umieścić na platformie, nie było to łatwe zadanie. Rozbudowane, pełne różnych pozycji menu nie wchodziło grę. Zastąpiło je banalnie proste, umieszczone w dolnej części strony. Kilka pozycji pozwalających dodawać nowe karty, ikony, wyszukiwarka i poczta, słowem wszystko to co najważniejsze. Całą resztę można zrobić w najłatwiejszy możliwy sposób – po prostu chwyć i przeciągnij. Skutecznie pozbyliśmy się wszystkich niepotrzebnych funkcji, zostawiając tylko te naprawdę kluczowe dla odpowiedniego działania – edytuj i usuń, dodatkowe tylko przeszkadzały. Dodanie kolejnej ikony to kwestia wprowadzenia trzech danych i ewentualnej grafiki. Zresztą wszystko widać na poniższym zdjęciu.

Funkcje

Rodzi się więc pytanie – co tak naprawdę potrafi Startific? Prawda jest taka, że dzięki stworzeniu platformy, na której z łatwością umieścić dowolny widget, spokojnie można powiedzieć, że jego funkcjonalność jest nieograniczona. Potrzebując czegokolwiek wystarczy umieścić to w jednej z kart – wiadomości, dostęp do portali społecznościowych, sklepów, map, pogody, poczty i wielu, wielu innych. Startific zapewnia po prostu wygodną i elastyczną platformę, która pozwala zarządzać wszystkimi tymi opcjami z dziecinną łatwością. Zaimplementowaliśmy również wyszukiwarkę pozwalającą z łatwością znaleźć potrzebny widget lub ikonę, którą ukryliśmy w rozwijanym menu, tak by o ile nie była naprawdę potrzebna, po prostu nie przeszkadzała.

Efekt końcowy

Kiedy połączyliśmy PHP Zend Framework, jQuery i umiejętności naszych deweloperów okazało się, że nawet pomimo tych wszystkich wyzwań, opisanych powyżej – Startific istnieje i nie może narzekać na brak zainteresowania. Platforma działa płynnie i bez zarzutów, wciąż bazując na zasadach, które stanowiły dla nas priorytety na etapie tworzenia.

Wystarczy po prostu udać się pod adres www.startific.com i samemu sprawdzić. Jestem przekonany, że nie ma osoby, która nie znajdzie jakiegoś zastosowania dla tego konkretnego wirtualnego pulpitu. Mało tego, będziecie zaskoczeni tym jak bardzo jedna strona potrafi ułatwić życie.

cta.intresting
btn.yes
btn.no
TAGI
Case study