Aplikacja mobilna – Hybryda czy Natywna? Różnice

29 września 2014
Martyna

Termin „aplikacja mobilna” wbrew pozorom nie jest jednoznaczny, ponieważ istnieje wiele rodzajów aplikacji mobilnych. Różnice te nie tylko dotyczą technikaliów, ale zarazem wpływają na model biznesowy danej firmy czy StartUpu. W tym poście przybliżę dwie najbardziej znane wersje aplikacji mobilnych – hybrydową oraz natywną.

aplikacja mobilna hybrydowa vs natywna

Hybrydowa aplikacja mobilna

Hybryda – tak jak sama nazwa wskazuje – jest to połączenie dwóch różnych rzeczy. Tyczy sięto również aplikacji mobilnych. Hybrydowe aplikacje mobilne korzystają z technologii używanych do budowania aplikacji internetowych, a jednocześnie mają dostęp do natywnych funkcji smartfonów. Buduje się je za pomocą różnych narzędzi (np. PhoneGap lub Ionic). Działanie tych narzędzi porównałabym do funkcji tłumacza – język A -> tłumacz -> język B, a więc hybryda sama w sobie jest jakby przetłumaczoną wersją aplikacji natywnej.

Natywna aplikacja mobilna

Jest typową aplikacją mobilną, napisaną od podstaw w języku programowania odpowiednim dla danego systemu operacyjnego (dla iOS – Objective C, dla Androida – Java, dla WindowsPhone – C#). Wszystkie funkcje są pisane od A do Z przez programistę – umożliwia to budowanie rozbudowanych aplikacji oraz nie ogranicza kreatywności programisty w implementowaniu funkcji.

Różnice między hybrydą a natywną

Po pierwsze, stworzenie aplikacji hybrydowej zabiera o wiele mniej czasu niż tworzenie natywnej aplikacji. Hybryda wymaga nauczenia się wyłącznie jednego narzędzia oraz wiedzy z zakresu JavaScript i HTML5, czyli typowych narzędzi internetowych. Poza tym działa od razu na 3 systemach operacyjnych. Innymi słowy – piszemy aplikację raz, a efekt uzyskujemy na trzech systemach.

W przypadku natywnej aplikacji musimy wziąć pod uwagę to, że dla każdego systemu operacyjnego (iOS, Android, WindowsPhone) ta sama aplikacja musi zostać napisana w innym języku, więc rozwój aplikacji natywnej jest dłuższy i o wiele bardziej kosztowny.

Kolejną różnicą jest to, że hybryda nie ma dostępu do wszystkich skomplikowanych funkcji telefonu. Jednakże programista ma możliwość swobodnego dopisywania wtyczek, które bez problemu obsłużą funkcje oferowane przez aplikacje natywne.

Powszechnie wiadomo, że użyteczność, szybkość działania i ładne wyświetlanie się aplikacji są bardzo ważne. Pod tymi względami aplikacja natywna radzi sobie zdecydowanie lepiej. Przy dużych, rozbudowanych aplikacjach czy też grach mobilnych, szybkość i płynność są najważniejsze. Hybryda świetnie sprawdza się w mniejszych aplikacjach.

Pojawiają się głosy, że hybrydy są niewydajne i powolne, jednak problem ten znika w przypadku nowych smartfonów z najnowszym Androidem, w których wydajność aplikacji hybrydowych stoi na bardzo wysokim poziomie. Istnieją również rozbudowane aplikacje hybrydowe, które działają szybko, bez zacinania się, więc w dużej części jest to kwestia zdolności programisty, a nie samej platformy.

Dodatkowo firma Apple w najnowszej wersji oprogramowania iOS, analizując rynek aplikacji mobilnych, położyła spory nacisk na poprawę obsługi takich aplikacji poprzez m.in. wspieranie technologiiHTML5 oraz WebGL.

A było jeszcze coś takiego jak RWD…

RWD, czyli Responsive Web Design, inaczej strona responsywna, jest niczym innym jak stroną WWW, która samodzielnie dopasowuje się do rozdzielczości urządzenia, na którym się aktualnie wyświetla.

Komu bym poleciła stworzenie aplikacji natywnej a komu hybrydowej?

Aplikacja hybrydowa będzie dla Ciebie idealna, jeśli:

  • masz pomysł na prostą aplikację mobilną, bez skomplikowanych funkcji;
  • masz ograniczony budżet i ograniczony czas;
  • zależy Ci tylko na prototypie aplikacji mobilnej (dla StartUpów – do zaprezentowania potencjalnym inwestorom bądź zbudowania szerszej społeczności bez ograniczeń związanych z systemami operacyjnymi).

Natomiast, aplikacja natywna sprawdzi się, jeśli:

  • masz aktualnie aplikację mobilną i chcesz ją rozbudowywać;
  • masz pomysł na zaawansowaną grę lub aplikację mobilną;
  • zależy Ci na szybkości działania oraz płynności podczas wykonywania kluczowych operacji w aplikacji;
  • budżet oraz czas stworzenia nie gra roli.

Mam nadzieję, że rozjaśniłam niuanse budowania aplikacji mobilnych i ich zastosowania. Okazuje się, że z aplikacjami mobilnymi jest jak z większością rzeczy w życiu – różne potrzeby rodzą różne rozwiązania.

cta.intresting
btn.yes
btn.no