Mikołaj Lehman

7 narzędzi SaaS ułatwiających pracę zespołową

Usługi SaaS w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy rozkwit. SaaS (Software as a Service) to inaczej oprogramowanie, które korzysta z modelu chmury obliczeniowej. Rozwiązania SaaS oferują rozbudowaną funkcjonalność połączoną z łatwą implementacją i prostotą użytkowania.

Cała kontrola nad oprogramowaniem spoczywa w rękach dostawcy treści. Dzięki temu użytkownikowi nie musi aktualizować oprogramowania, instalować, czy zarządzać nim. Do prawidłowego działania usług SaaS wystarczy jedynie połączenie z siecią.

W artykule opiszemy 7 popularnych narzędzi SaaS ułatwiających wspólną pracę nad projektami i zarządzanie nimi. Każda firma programistyczna powinna zainteresować się tymi aplikacjami. Nasz zespół chętnie korzysta z opisanych w tekście rozwiązań, które znacznie poprawiają workflow w projektach, a także wzajemną komunikację i podział obowiązków.

Zoom

Zoom to ciekawa usługa umożliwiająca wykonywanie połączeń wideo pomiędzy współpracownikami lub między pracownikami a klientem. Zoom dostępny jest w 4 planach, w tym jednym darmowym. Firmy programistyczne zarządzające zdalnymi zespołami deweloperskimi docenią z pewnością możliwości narzędzia Zoom.

Model darmowy oferuje podstawową funkcjonalność, na którą składają się, między innymi: nielimitowane połączenie wideo między dwoma użytkownikami, nielimitowana ilość połączeń, obsługa maksymalnie 50 użytkowników, grupowe wideokonferencje trwające do 40 minut, wsparcie online, szyfrowanie SSL i AES 256 bit.

Modele płatne (Pro – najlepszy dla małych grup, Business – zoptymalizowany dla większych grup użytkowników i Enterprise – przeznaczony dla powyżej 100 hostów) wyposażone są w inne funkcje, takie jak np. możliwość nagrywania 1 GB filmów MP4 w chmurze, raportowanie, zarządzanie grafikiem, integracja LTI, branding, wsparcie dla telefonów, Skype for Business, czy możliwość dołączenia do pokoju wspierającego system H.232/SIP.

Buffer Respond

Buffer Respond to oprogramowanie dedykowane wydajnej obsłudze klientów pochodzących z mediów społecznościowych. Usługa wykonana jest w taki sposób, aby umożliwić intuicyjną obsługę oraz sprawnie zarządzać zapytaniami i ogólną konwersacją ze społecznością klientów.

Buffer Respond pozwala na sprawną integrację z Twitterem, Facebookiem, a także aplikacją Slack. Dodatkowo w ramach usługi użytkownik dostaje możliwość mierzenia wydajności, a także wykonywania innych analiz i raportów związanych z funkcjonalnościami usługi. Buffer Respond dostępny jest w ramach darmowej wersji Trial.

Slack

Slack to polecany przez nas komunikator zespołowy. Doskonale sprawdza się do komunikacji między użytkownikami w ramach poszczególnych grup i zespołów pracujących w modelu outsourcingu programistycznego. Zdecydowaną zaletą komunikatora Slack jest intuicyjny interfejs oraz przyjazna wizualnie i strukturalnie forma, która sprawia, że komunikator jest czytelny i prosty w użyciu.

Całość opiera się nieco na strukturze pokojów czatowych. Konstrukcja Slacka stworzona jest z kanałów, na których użytkownicy mogą udzielać się w ramach np. wykonywanego projektu. Dodatkowo twórcy usługi zaimplementowali przejrzysty tryb wiadomości prywatnych. Slack możemy podpiąć do najpopularniejszych mediów społecznościowych i usług (Trello, Asana itp.), a w ramach dyskusji wymieniać tworzone pliki o wielu rozszerzeniach, w tym udostępniać je z serwerów Dropbox lub Dysku Google.

Slack posiada rozbudowany tryb darmowy, w ramach którego możemy podłączyć program do około 10 usług firm trzecich i przeglądać do 10 tysięcy wiadomości. Ilość ta jest całkowicie wystarczająca do sprawnej pracy w niewielkich zespołach. Plany płatne to kolejno: Slack Standard $8/miesiąc i Slack Plus $15/miesiąc. W ramach tych trybów możliwa jest większa integracja z innymi usługami, nielimitowane przeglądanie wiadomości, wyciąganie raportów i statystyk użytkowania oraz wsparcie producenta.

Dropbox

Dropbox to jedna z popularniejszych usług przechowywania, wzajemnego przesyłania i udostępniania danych w chmurze. Obecnie regularnie z niego korzystamy i polecamy jako firma informatyczna stawiająca na nowoczesne rozwiązania SaaS. Jest to bezpośredni konkurent Google Drive, który omówimy w dalszej części artykułu.

Z Dropboxa możemy korzystać z poziomu przeglądarki lub w ramach autorskiej aplikacji. Usługa umożliwia współdzielenie folderów z innymi użytkownikami oraz przydzielanie im określonych praw dostępu.

Przydatną zintegrowaną usługą z Dropboxem jest Dropbox Paper – program do współdzielenia i komentowania dokumentów tekstowych udostępnionych w usłudze Dropbox. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej wyjaśniać między sobą błędy lub niejasności związane z fragmentami dokumentów tekstowych.

Dropbox w ramach darmowej licencji umożliwia przechowywanie na pojedynczym koncie do 2 GB danych. Istnieje wiele planów płatnych, w ramach których możliwości i pojemność usługi zwiększają się. Plan Dropbox Pro oferuje do 1 TB danych, ustawianie haseł do udostępnionych łączy i zdalne usuwanie utraconych urządzeń, co jest szczególnie przydatne podczas niejednego wdrażanego przez nas rozwiązania IT.

Trello

Niezwykle przydatna i również wykorzystywana przez nas usługa SaaS do organizacji pracy i poprawy wydajności procesów wewnątrz firmy. Trello składa się z tablic, które wedle własnych preferencji dzielimy na kolumny, w których możemy umieścić wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy – zdjęcia, zrzuty ekranu, załączniki z Dropboxa, czy Dysku Google, linki, listy „to do” i wiele innych rzeczy. Sprawna organizacja, przydzielanie użytkowników do poszczególnych działań, czy integracja z e-mail sprawiają, że Trello to jedna z bardziej praktycznych i wygodniejszych aplikacji www do współpracy z członkami zespołu.

Trello oferuje rozbudowany darmowy plan, w ramach którego bezterminowo możemy korzystać z najważniejszych funkcji. Trello to program, który znacząco ułatwia nam tworzenie oprogramowania. Poza tym Trello występuje w planie Business Class $9.99 miesięcznie, który oferuje załączniki do 250 MB, zwiększoną integrację z aplikacjami firm trzecich, szybsze wsparcie producenta i parę innych usprawnień. Dla dużych przedsiębiorstw przygotowano wersję Enterprise, która oferuje zwiększone bezpieczeństwo, dedykowanego opiekuna konta i wszystko, co oferuje plan Business Class.

Google Drive

Dysk Google to bezpośredni konkurent Dropboxa. Zaletami usługi wymiany, synchronizacji i udostępniania danych jest duży poziom integracji z ekosystemem Google oraz spora pojemność w darmowym planie – aż 15 GB. Dysk Google oferuje 6 płatnych pakietów, które różnią się wyłącznie ilością miejsca. Za 30 TB zapłacimy $299.99, a za 100 GB $1.99 miesięcznie.

Toggl

Dzięki Toggl możemy skutecznie dysponować czasem przeznaczonym na poszczególne realizowane przez nas zadania. Time tracking to obecnie szybko rozwijająca się dziedzina związana z osiąganiem maksymalnej wydajności oraz monitorowaniem czasu pracy. Jest to rozwiązanie niezwykle przydatne przy body leasing, czy w modelu pracy, jaki stosujemy przy outsourcingu programistów.

Usługa jest dostępna w czterech planach: darmowym, Pro za $10 miesięcznie, Pro Plus za $20 miesięcznie i Business za $59 miesięcznie. Darmowy plan oferuje narzędzia do śledzenia czasu pracy oraz możliwość raportowania wykonanych zadań.

Wersja Pro poprawia transparentność wyciąganych raportów, umożliwia zarządzanie większą ilością projektów oraz dokładniejsze zarządzanie budżetem projektów. W wersji Pro Plus znajdziemy te same usprawnienia i dodatkowo możemy wybrać jedną dodatkową opcję z planu Business.

Software As A Service – Obawy

Model Oprogramowanie Jako Usługa to coraz popularniejszy sposób wykorzystywania chmury obliczeniowej. Producenci usług SaaS oferują coraz lepsze i coraz bardziej użyteczne aplikacje wspomagające pracę zarówno freelancerów, jak i duże korporacje. Niektórzy użytkownicy boją się jednak skorzystania z usług SaaS, mimo że chętnie decydują się na zdalne usługi programistyczne. Dlaczego tak się dzieje?

– Bezpieczeństwo danych

Wiele firm obawia się o bezpieczeństwo poufnych danych wykorzystywanych przez usługi SaaS. Warto jednak zdać sobie sprawę, że serwery, na których działają usługi, są bardzo dobrze zabezpieczone, często o wiele lepiej, niż własne serwery firmowe.

– Brak możliwości skorzystania z usługi offline

Jest to jedna z największych bolączek obecnych usług SaaS. Jednak przy obecnym rozwoju technologicznym brak dostępu do sieci nie powinien nikogo przerażać. Niemal w każdym biurze, domu, czy większym obiekcie w przestrzeni publicznej mamy dostęp do sieci. Dodatkowo tanie taryfy internetu mobilnego sprawiają, że usługa SaaS może być świadczona nam dosłownie w sposób ciągły. Wiele usług oferuje synchronizację danych offline z systemem po uzyskaniu połączenia z siecią, dzięki czemu nie musimy ręcznie ich synchronizować, a także obawiać się, że przepadną nam niezsynchronizowane dane.

Usługi SaaS – dlaczego warto?

Po określeniu dwóch podstawowych obaw związanych z wykorzystywaniem usług w chmurze obliczeniowej, które pojawiają się wśród niektórych firm, napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na SaaS.

– Brak dodatkowych kosztów

Wiele usług SaaS w zupełności wystarcza małym i średnim firmom w wersjach darmowych. Jeżeli natomiast pragniemy używać rozbudowanych funkcjonalności, wówczas usługi tego typu dostępne są w ramach abonamentów, które notabene są o wiele tańsze, niż samodzielne wdrażanie, instalowanie, konserwowanie, czy aktualizowanie oprogramowania. Płacisz i dostajesz, nic więcej Cię nie interesuje.

– Najwyższy poziom mobilności

Trudno wyobrazić sobie aplikacje i usługi, które oferowały by większy poziom mobilności, niż usługi SaaS. Dostępność tego typu rozwiązań na urządzenia mobilne oraz w przeglądarkach sprawia, że możemy z nich korzystać praktycznie z każdego miejsca i urządzenia posiadającego dostęp do sieci. Pełna i sprawna synchronizacja danych umożliwia natomiast pracę na wielu urządzeniach jednocześnie.

Słowem podsumowania

Nasza firma zna, korzysta i uwielbia usługi SaaS. Pozwalają nam one na proste i wydajne zarządzanie zespołem, zadaniami oraz wzajemną komunikacją podczas pracy. Poprawa workflow oraz duża mobilność i swoboda korzystania z opisanych wyżej usług powoduje, że ciężko byłoby nam się z nimi rozstać. Uważamy, że jest to przyszłościowe rozwiązanie, które niedługo prężnie rozwinie się również w innych segmentach rynku.

Podoba ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi:
Autor

Mikołaj Lehman

Napisz do mnie: m.lehman@gmihub.com

Polecane artykuły

Zbuduj swój produkt z GMI

Wyślij nam zapytanie i uzyskaj odpowiedź tego samego dnia!

Zatrudnij nas